RESTAURANT


TANDIR YEMEKLERİ

DAHA FAZLASI İÇİN TIKLA

FRESCO KONAKLARI | KAPADOKYA

TANDIR YEMEKLERİ


Bir Anadolu Kültürü: Tandır Yemekleri

Tandır anadolu insanı için yemektir, sıcak bir ortamdır, kısacası hayata tat katan bir kültürdür. Hititlerden günümüze kadar gelen bu kültürü, bizler de sizler için günümüz koşullarında geçmişin izinde büyük bir keyifle devam ettiriyoruz..

Tandır geçmişte iki farklı amaç için kullanılmıştır: Isınma amaçlı ve yemek pişirme mekanı olarak. Oda ortalarına konan yaklaşık 50 cm çapında ve 70-80 cm derinliğindeki yuvarlakta ateş yakılır ve üstü taş bir kapakla kapatılır. Onun üzerine ise dört ayaklı iskembe (masa) konur. Masa üzerine yorgan, kilim ya da bir örtü örtülür. İnsanlar ayaklarını tandırın ortasına doğru uzatarak oturur ve ısınırlar. Uzun kış gecelerinde sohbetin/muhabbetin en sıcak destekçisidir.FRESCO KONAKLARI | KAPADOKYA

TANDIR YEMEKLERİ


Yemek yapımında, bölgede yapılan çömlekler kullanılmaktadır. Çiğden hazırlanan malzemeler (et, tavuk, sebze, kuru fasulye, çorba vs.) çömlekler içerisine konmakta ve tandıra yerleştirilmektedir. Tandırın ağzı taş kapakla kapatılmakta ve ısı kaybını önlemek için de kapağın üstü bir örtü ile örtülmektedir.

FRESCO KONAKLARI | KAPADOKYA

TANDIR YEMEKLERİ


Tandır, aynı zamanda ekmek ve yemek pişirme aracı olarak da kullanılır. Yörede bulunan odun veya üzüm sapları (çıtırgı) kullanılarak yakılır. Tandır içerisinde yeterli ateş oluşunca, tandırın yan duvarlarına önceden hazırlanan hamur yuvarlak şekilde yapıştırılarak ekmek yapılır.

YEMEK SAATİ


"Tandır yemekleri içinrezervasyonunuzu lütfen bir gün öncesinden yapınız. Yemeklerimiz özel olarak sizin için hazırlanmaktadır önceden pişirilmez. Tandır odamızın kapasitesi günlük 4 kişiliktir. Akşam yemeği 19:00 da başlar

FRESCO KONAKLARI | KAPADOKYA

TANDIR YEMEKLERİ


Şefimiz , Habibe Altınsoy, Ürgüp'ün yerlisi olup tariflerini geleneklere uygun olarak uygulamaktadır. Tüm yemekler ve mezeler aynı gün tazece hazırlanır. Ayrıca akşamları yemekleri kendi servis eden şefimiz, tüm yemeklerin hikayesini de anlatır.

TANDIR MENUSÜ


Başlangıçlar

* Zahter

* Zeytin yağı

Tandır ekmeğiyle


Tanır Çorbası


Mezeler

* Havuç tarator

* Kırmızı Biber Salatası

* Haydari

* Humus

* Sigara Böreği

* Zeytinyağlı Tandır Sarması

* Kaşık Salata

* İçli Köfte

TANDIR MENÜSÜ


Ana Yemekler

* Et Güveç

* Sebze Güveç

* Tavuk Güveç

d

Desdert

Enter your text here

Tatlı

Tandırda kayısı* tatlısı dondurma ve ceviz ile servis edilir.

* Sezona göre ayva ya da elma


Enter your text here

FRESCO KONAKLARI | KAPADOKYA

TANDIR YEMEKLERİ


Fresco Konakları olarak, tandır kültürünü geçmişten getirerek muhazafa edip geleceğe aktarmak istiyoruz. Kültürümüzü ve hikayemizi sizlere bu lezzetli orjinal tandır yemekleriyle aktarmayı diliyoruz.


DİREKT REZERVASYON YAP & AYRICALIK KAZAN

REZERVASYON YAP

FRESCO CAVE SUITES | CAPPADOCIA


Eski Kayakapı Girişi Musa Efendi Mahallesi Esat Ağa Sok. No:15 Ürgüp/Nevşehir/Cappadocia

+ 90 384 341 66 60

+ 90 384 341 34 90

+ 90 384 341 66 64

[email protected]

EN İYİ FİYAT GARANTİSİ


Web sitemizde gördüğünüz fiyatların diğer online sitelerin en iyisi olduğunu garanti ederiz. Doğrudan internet sitemizden rezervasyon yaptığınız sürece en düşük fiyatı alacaksınız

Build your free website with Moonfruit